Úvod

Holčička1Mateřská škola je první výchovně – vzdělávací institucí, se kterou se děti ve svém životě setkají. Poprvé se odloučí od rodiny. Pro děti i pro rodiče je to významný mezník. Dítě už není jen členem rodiny, stává se i členem kolektivu vrstevníků, do jeho života vstupují další noví lidé, kteří ovlivňují jeho svět. Proto je nesmírně důležité, aby tento přelom proběhl co nejcitlivěji a nejpříjemněji.

Všichni jistě z vlastní zkušenosti víme, že i když si z dětství nepamatujeme konkrétní situace, pocity přetrvávají. Jestli se děti cítí v mateřské školce dobře, ovlivňuje spousta faktorů a okolností.

Naše školka, přestože je rozlohou velká, je vlastně typická malá vesnická školička       s rodinnou atmosférou. Příjemné prostředí, atmosféra důvěry, vstřícnost, otevřená komunikace, tolerance, respekt a vzájemná úcta. To vše je důležité, aby se děti i dospělí cítili dobře a nezažívali zbytečné stresy.

Školka by se měla stát pro děti obohacením jejich života, nikoliv náhradou života v rodině. Ta je stále tím nejdůležitějším. Proto je nesmírně důležitá otevřená komunikace a spolupráce rodičů a pedagogů.  Znalost rodinného prostředí a zázemí dětí nám umožňuje lépe chápat chování dětí, jejich projevy, výkyvy, slabosti i silné stránky a společně s rodiči na děti pozitivně působit a přitom respektovat jejich individualitu.

Comments are closed.